AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA
19 stycznia
2021
FUNKCJONOWANIE SYSTEMU CIEPŁOWNICZEGO
W WARUNKACH ZIMOWYCH

Ciepły dom w mroźne dni
Ciepłownia Zasanie, zasilająca przemyski system ciepłowniczy, pracuje ze sporą rezerwą mocową. Aktualnie pracują dwa kotły K3 i K4 o mocy nominalnej 29 MW każdy, których łączne maksymalne godzinowe obciążenie, przy temperaturze zewnętrznej -16oC wyniosło ok. 58 MW.
W gotowości pozostają natomiast dwa kolejne kotły o mocach 10 i 12 MW. Tak więc wydajność źródła ciepła wystarczy z naddatkiem na pokrycie zapotrzebowania na ciepło, nawet przy znacznie większych mrozach niż obecnie.
Warto jeszcze dodać, że dobowa produkcja ciepła zużywana przez mieszkańców Przemyśla, przy temperaturze średniodobowej wynoszącej ok. – 8oC wynosiła ok. 3,5 – 4 tys. GJ.
Patrząc jednak na inne polskie miasta i problemy z dostarczaniem ciepła widać wyraźnie, że słabym punktem pozostają nie źródła a system przesyłowo-dystrybucyjny, czyli głównie ciepłociągi, które narażone są na pracę w bardzo trudnych warunkach.
Dotychczas system przesyłowo-dystrybucyjny ciepła eksploatowany przez MPEC funkcjonuje praktycznie bezawaryjnie. Nieliczne zgłoszenia o nieprawidłowościach w dostawach ciepła są na bieżąco sprawdzane a ich przyczyny usuwane.
Na jednym z przemyskich osiedli mieszkaniowych wystąpił natomiast problem z niedogrzewaniem kilku budynków mieszkaniowych, którego przyczyną była awaria (nieszczelność) zewnętrznej instalacji odbiorczej pozostającej w eksploatacji zarządcy.
Większym problemem dla mieszkańców Przemyśla pozostaje natomiast poziom zanieczyszczeń powietrza pyłami MP10 i MP2,5, który jak wynika z godzinowych odczytów wskazań czujników pomiarowych zainstalowanych w kilku punktach naszego Miasta, znacznie - nawet 3-4 krotnie przekracza dopuszczalne normy. Najwyższe wartości, tradycyjnie już rejestrują czujniki zainstalowane przy ul. H. Sienkiewicza i A. Mickiewicza.
![]() |
Tutaj znajdziecie Państwo plik z danymi pomiarowymi z okresu 16 – 19.01.2021r. |
18 stycznia
2021
PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI MPEC W ROKU 2020
Uwagę zwraca bardzo długi sezon grzewczy, który za sprawą chłodnego maja trwał aż 246 dni (01.01 – 31.05 i 29.09 – 31.12), czyli w sumie ponad 8 miesięcy. Był to najdłuższy sezon grzewczy w przeszło 36-letniej historii naszego przedsiębiorstwa. Równocześnie za sprawą bardzo ciepłej zimy (styczeń +2,5oC, i luty +4,8oC) było to sezon najcieplejszy, ze średnią temperaturą sezonu wynoszącą 7,1oC.W roku 2020 w ciepłowni Zasanie zostało wytworzonych 491,9 tys. GJ ciepła, zaś sprzedaż wyniosła 413,7 tys. GJ., czyli na poziomie planowanym (plan - 412,8 tys. GJ). O wiele istotniejsza jest natomiast wielkość zamówionej przez odbiorców mocy cieplnej, która na koniec grudnia 2020r. wyniosła 75,21 MW i była najwyższa od roku 1999. Pomimo, że ostatnie dwie dekady to czas prowadzenia przez odbiorców intensywnych prac termomodernizacyjnych oraz racjonalizacji zużycia ciepła.
Jak wynika z prowadzonych przez organizacje branżowe zestawień i analiz, przemyski MPEC jest jednym z niewielu przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce, które pomimo bardzo trudnego lokalnego rynku ciepła, od wielu lat odnotowuje sukcesywny wzrost zamówionej mocy cieplnej.
Najważniejsze dane za rok 2020 oraz analogiczne dane porównawcze z lat 2010 – 2019 znajdziecie Państwo w Tabeli, zaś szczegółowe informacje przedstawiające w sposób kompleksowy funkcjonowanie MPEC-u w roku 2020 znajdziecie Państwo w Raporcie z działalności Spółki za rok 2020, którego publikację planujemy podobnie jak w latach ubiegłych ok. połowy maja b.r.
Raporty z lat ubiegłych dostępne są dla Państwa w formacie pdf w zakładce „Nasze wydawnictwa”.
AKTUALNOŚCI 2021